Business

How did we become addicted to using Q-tips the wrong way?

How did we become addicted to using Q-tips the wrong way?
Written by admin


new York
CNN Business

Each Q-tip box has a warning label: “Do not insert the swab into the ear canal” and if you are going to use it to clean your ears, gently rub the outer part only.

But removing wax from our ear canals this is exactly why most of us buy Q-tips in the first place. The humble Q-tip was so perfectly designed for this purpose that it became a generic word for a product.

Yet, somehow, we use it the most important thing specifically warns us not to.

The origins of this strange consumer phenomenon can be traced back to Leo Gerstenzang, an immigrant from Poland.

In 1923, Gerstenzang thought he could develop a method of wrapping a wad of cotton around a toothpick to clean the eyes, ears, belly button and other sensitive areas of his wife Ziuta’s newborn daughter, Betty.

Gerstenzang founded a company that year to develop and manufacture the first ready-made product. sterilized cotton swabs for baby care. For the next few years he worked to design a machine that could produce swabs “without human touch”.

[1945'tenbirQ-ipuçlarıreklamıQ-ipuçlarıorijinalolarakbebekbakımıiçintasarlandı

2017 maaşına göre, “Bebek Betty Gays”, bezlerin orijinal çalışma adıydı çünkü kızı Betty, ebeveynleri onu onlarla gıdıkladığında güldü. ölüm yazısı. Gerstenzang, 1925’te icadı için ilk gazete ilanlarından birini çıkardığında, kısaltılmış “Bebek Gayler”e.

Yakında Gerstenzang marka adını “Q-Tips Baby Gays” olarak değiştirdi. 1930’ların ortalarında, “Bebek Gayler” isminden çıkarıldı.

“Q-ipuçları” eklenmesinin nereden geldiğine dair rekabet eden geçmişler var. Unilever sözcüsüne göre

(KOVAN)
1987’de Q-uçlarını satın alan tüketim malları holdingi, “Q” “kalite” anlamına gelir ve “uçlar” çubuğun sonundaki pamuklu çubuğu tanımlar (ilk swablar tek taraflı sürgülü teneke kutularda satılırdı) .

Ama Betty’nin ölüm ilanına göre, “Q-Tips”, “Cutie-Tips”ın bir oyunuydu çünkü bebekken çok tatlıydı.

Q-ipuçları, kulak kirini temizlemek için kulak kanalımıza swabları sokmamızı asla söylemedi. Ancak 1920’lerdeki başlangıcından itibaren kulak bakımını pazarlama stratejisinin temel odak noktası haline getirdi. Bu, Amerikalıları oradaki temizlikle ilişkilendirmek için eğitti.

Yüzyıl ortası reklamlarında genellikle erkek ve kadınların kulaklarını veya bebeklerinin kulaklarını onlarla temizleyen illüstrasyonlar yer aldı. suyu çıkarmak yüzdükten sonra kulaklarından.

“Yetişkin kulak bakımı” olarak listelenen kutuların eski versiyonları ana kullanım ürün için.

Betty White bile daha sonra 1970’lerde ve 1980’lerde Q-ipuçları için televizyon spotlarında göründü ve onları “en güvenli ve en yumuşak ”swab’lar gözleriniz, burnunuz ve kulaklarınız için piyasada.

1956'dan Life Magazine'de bir Q-ipuçları reklamı. Dönemin etrafındaki bazı reklamlar, erkeklerin Q-ipuçları ile kulaklarındaki suyu temizlediğini gösteriyordu.

Kulak ve kafatası rahatsızlıklarının tedavisinde uzmanlaşmış bir nörotolog olan Douglas Backous, Q-ipuçlarının balmumu temizlemek için neredeyse bağımlılık yaptığını ve bunu yaptığımızda kısır bir döngü haline geldiğini söyledi. Kulak kirinin çıkarılması kuru cilt oluşturur ve daha sonra – tabii ki – bir Q-ucu ile kaşımak isteriz.

Q-uçlarını kulaklarınıza yapıştırmak da kulak kanalına zarar verebilir. Çoğu insanın kulak kirini de temizlemesi gerekmez, çünkü kulaklar kendi kendini temizler. Bir çubuk eklemek kulak kirini daha derinlere hapsedebilir ve “onu kullanarak aslında kendinize karşı çalışıyorsunuz” dedi.

1970’lere kadar, önceki sahibi Chesebrough-Pond’un altında, Q-ipuçları, şeyi kulağınıza sokmama konusunda bir uyarı ekledi. Bu değişikliği neyin tetiklediği belli değil.

Washington Post, “Şirketin bunu neden yaptıklarına dair hiçbir ayrıntısı yok ve kayıtları araştırmamız, beyninde sürüntü olan herhangi bir kamuya açık vakayı ortaya çıkarmadı” dedi. rapor edildi 1990’da. “Bir şeyler olmuş olmalı ve Chesebrough-Pond’s suçlanmak istemedi.”

Ancak Q-tips bu uyarı etiketini eklediğinde çok geçti. Tüketici alışkanlıklarını kırmak imkansız hale gelmişti ve Q-tips pamuklu çubuk pazarının yaklaşık %75’ini kontrol ediyordu.

Unilever’in 2007 ve 2008 yıllarında Q-tips marka müdürü Aaron Calloway, “İnsanların onu böyle kullandığı kabul edildi” dedi.

Ne olmuş meli Q-ipuçlarını ne için kullanıyorsunuz? Şirketin birkaç önerisi var. Onlarca yıldır pamuklu çubukların çok yönlülüğünü vurgulamaya çalıştı.

1940’larda, Q-ipuçları kadınların kozmetik ve güzellik rutinleri için temel bir araç olarak konumlandı.

“Anne, Q-ipuçlarını birçok şey için kullanabileceğini biliyor musun?… Krem veya makyaj yaparken bunları kendin de kullanabilirsin, anneciğim!” 1941 basılı bir reklamı okuyun.

1940'lara gelindiğinde, Q-ipuçları kadınlara güzellik rutinleri için bir araç olarak pazarlandı.

On yıl sonra başka bir basılı reklam, Q-ipuçlarını kadınlar için bir “güzellik yardımcısı” olarak tanımladı.

1950’lerde ve 1960’larda, Q-ipuçları tüketicilere bunların sadece bebekler veya kadınlar için değil, evdeki veya yaşamlarındaki herhangi bir proje için kullanışlı olduklarını söylemeye başladı.

1971 tarihli bir reklamda, “Elektrikli testereleri ve matkapları yağlamak için… silahlar ve olta makaraları… çay bardağı tamir etmek ve mücevherleri temizlemek… Mobilyaları eskitmek için,” dedi.

Bugün, Q-tips’ reklamlarında kulak yok. Markanın bir sözcüsü, tüketicilerin %80’inin Q-ipuçlarını kişisel bakım dışındaki amaçlar için kullandığını söylüyor.

About the author

admin

Leave a Comment